Українська народна дума. Ліричні пісні.



Думи – національний епос українського народу, одне з найвидатніших його духовних надбань. Це своєрідний літопис самовідданої боротьби проти іноземних загарбників, соціальної нерівності.
За відображеними історичними подіями думи поділяються на старшу верству – про боротьбу з турецько-татарськими нападками і новішу – про національно-визвольну боротьбу 1648-1654 рр. проти польсько-шляхетського панування. Одночасно розвивались думи соціально-побутового змісту, моралістичного характеру. У ХХ ст. виникло ще кілька дум на тлі революційних подій.
Відзначені думи героїчного плану пов'язані билинною традицією та її героями. Думи мають здебільшого реальне історичне підгрунтя, виразне географічне тло, відзначаються цікавими побутовими реаліями. Їх головний герой – козацтво – виступає як організована військова сила, яка здійснює морські та сухопутні походи.
В думах старшої верстви значну роль відіграють моралізаторські мотиви: повага до материнського і батьківського благословення, покара за його зневагу, звеличення побратимства, вольницької солідарності, засудження жадоби.




Ліричні пісні




   Українська пісенна лірика – одне з найцінніших надбань нашого народу. Її зразки несуть у хвилюючих образах з глибини віків свідчення про духовні багатства людей минулих поколінь, про їх світогляд і моральні ідеали.
   Тут були і родинно-побутові пісні, які розповідали про сумну долю та скривджену людську гідність заміжньої жінки у патріархальній сім’ї.
   Родинна лірика на відміну від епосу переважно виконувалася жінками (соло). Співачки розкривали свій імпровізаційний талант, створюючи варіанти мелодії, піднімаючи художню виразність образів до високої трагедійност.
   Не можна оминути також ряд ліричних пісень, які народилися у середовищі чумаків. Мотиви розлуки з рідною домівкою і сім’єю, враження від довгої дороги, чумацькі поневіряння наповнюють ці пісні самобутнім змістом.
   Пісні про кохання сповнені не тільки щастя й радості, а й тужливого почуття розлуки, втрати коханого, в них йдеться про соціальну нерівність закоханих ("В чистім полі криниченька", "Копав козак криниченьку").



Комментариев нет:

Отправить комментарий